شبکه مالی و پولشویی حزب‌الله لبنان

بوابة الفجر
Advertisements
رژیم ایران به حمایت از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان ادامه می‌دهد، به‌طوری‌که سالانه ۸۰۰میلیون دلار به این شبه‌نظامیان می‌پردازد، گزارشی از اسکای نیوز 22مهر 96:حزب‌الله لبنان دارای شبکه‌های قاچاق مواد مخدر وپولشویی است، کنگره آمریکا تحریمهایی را علیه این شبکه‌ها اعمال می‌کند.

بنیاد دفاع از دموکراسیها در واشینگتن اعلام کرد:‌ شبه‌نظامیان حزب‌الله درصدر ثروتمندترین گروه‌های تروریستی قرار دارند. کشورهایی هستند که از شبه‌نظامیان حزب‌الله حمایت مالی می‌کنند، یکی از این کشورها ایران است.

رژیم ایران سالانه ۸۰۰میلیون دلار به حزب‌الله پرداخت می‌کند، دولت ونزوئلا قاچاق مواد مخدر برای این گروه را تسهیل می‌کند، قطر در سال ۲۰۰۹ مبلغ ۳۰۰میلیون دلار به حزب‌الله پرداخت کرده است.

شبه‌نظامیان حزب‌الله از نظام بانکی لبنان استفاده می‌کنند تا بتوانند پولهای جمع‌آوری شده را به لبنان منتقل کنند، گزارش بانک لبنان نشان می‌دهد حزب‌الله میلیونها دلار را که از طریق قاچاق مواد مخدر تأمین شده پولشویی کرده است.

یکی از راههای در آمد حزب‌الله قاچاق مواد مخدر در آمریکای لاتین است ولی این کار از طریق شرکتهای قانونی صورت می‌گیرد، حزب‌الله هم‌چنین سرمایه‌داران وتجار لبنانی در خارج لبنان را مجبور می‌کند که عوارض بدهند، تمامی این راهها برای حزب‌الله سالانه یک میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌کند.

ضروری است با شبه‌نظامیان حزب‌الله به‌عنوان بخشی از استراتژی مقابله با رژیم ایران برخورد کرد چرا که این گروه یکی از ابزارهای توسعه‌طلبی رژیم ایران در منطقه است.