طباعة

فشار ضدانسانی بر زندانی سیاسی سهیل عربی در زندان اوین

الأربعاء 01/11/2017 09:10 م

محمد سمير

صورة أرشيفية

بر اساس گزارشهای رسیده زندانی سیاسی سهیل عربی هم‌اکنون در بند ۸ زندان اوین در بین زندانیان خطرناک محبوس بوده وهم‌چنین از ملاقات با خانواده محروم است.

چندی پیش؛ پس از توهین رئیس زندان (علی چهارمحالی) به زندانیان سیاسی؛ سهیل عربی وآرش صادقی به وی اعتراض کردند، اما دژخیمان زندان در انتقام گیری؛ اقدام به انتقال سهیل عربی به بند ۸اوین وآرش صادقی به زندان گوهردشت کردند، بند ۸زندان اوین بند زندانیان با جرایم خطرناک است.

ابتدا به سهیل عربی گفته شده بود که فقط مدت سه روز در بند ۸خواهد ماند. ولی برخلاف اصل تفکیک جرائم؛ این زندانی هم‌چنان در این بند محبوس است، این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای این زندانی سیاسی شده است به‌طوریکه امروز چهارشنبه دهم آبان ماه؛ وی توسط یکی از زندانیان عادی تهدید به حمله با چاقو شد.

هم‌چنین حدود سه ماه است که مسئولان زندان؛ سهیل عربی را از ملاقات با خانواده‌اش محروم کرده‌اند، مسئولان زندان اجازه پوشیدن لباس‌شخصی به زندانیان سیاسی در ملاقات را نمی‌دهند وملاقات با خانواده را مشروط به پوشیدن لباس زندان کرده‌اند، سهیل عربی این امر را توهینی به خود وخانواده دانسته وآن را مربوط به خلافکارانی چون بعضی از مسئولان حکومتی می‌داند، وی به‌دلیل لباس زندان از ملاقات با همسر ودخترش محروم مانده است.به گفته یکی از منابع نزدیک به وی بر اساس قوانین قضایی سهیل عربی باید روز ۲۷شهریور سال 96 آزاد می‌شد، اما همانند دهه شصت که مسئولان زندان؛ زندانیان سیاسی را پس از پایان حکم هم‌چنان نگه داشته وآزاد نمی‌کردند؛ او را نیز آزاد نمی‌کنند.

بر اساس گفته همین منبع سهیل عربی در دوران بازجویی مورد شکنجه قرار گرفته واعترافاتی که از وی گرفته شده به‌دلیل همین شکنجه‌های جسمی وروحی بوده است، علاوه بر این وی محروم از یک محاکمه علنی وعادلانه بوده است، محاکمه وی در یک دادگاه بسته بدون پوشش خبری وغیرعادلانه انجام شده است.

این زندانی سیاسی پیش از این در اعتراض به این شرایط وپرونده‌سازی برای همسرش اقدام به یک اعتصاب‌غذای طولانی کرده وتا دم مرگ پیش رفت.